"Kdo do hor jde, jako by se ke své matce vracel."

Tibetské přísloví

Jihočech obešel pěšky bývalé Československo za 89 dnů

 

Rozhovor pro Český rozhlas České Budějovice 17. července 2017.

Pěší pouť doporučuji mladým místo vojny, říká cestovatel

Prodal penzion v Nitovicích, rozvedl se, sbalil si věci a vydal se na túru utřídit si myšlenky. Hranice bývalého Československa chtěl obejít už loni, nakonec vyrazil letos 12. dubna na úplněk od rybníka Julius u Nové Bystřice. Tam se zase vrátil v první polovině července. Hledal prý nový námět na knihu, kterou chce o své pouti napsat.
„Taky jsem zjistil, že hranice nabízí koktejl všemožných terénů a scenérií. Nížiny, hory, pěkná města a zároveň divočinu. Zjistil jsem, že takovou cestu ještě nikdo nepodnikl, tak jsem se do toho dal,“ vypráví jednapadesátiletý cestovatel. Nejhorší podle něj byly první čtyři dny.

Číst dál...

Bývalé Československo obešel za 89 dní

V nohách má přes tři tisíce kilometrů a už teď plánuje, kam se vydá příště. Túru po hranicích bývalého Československa absolvoval Rostislav Gregor za 89 dní. Prodal penzion v Nítovicích, rozvedl se, sbalil si věci a vydal se utřídit si myšlenky. V první polovině července se vrátil a rozhodl se o svých cestách napsat knížku.

Číst dál...

Karpaty – „Živé hory“

Vaše smysly si v Karpatech přijdou na své. Směs vůní pasoucího se dobytka, vůně nočních ohňů, cinkot kravských zvonců, krása rozkvetlých luk, štěkot pasteveckých psů, drsná hutná řeč pastevců.

Nekonečné pusté bukové lesy, travnaté pláně místy až asijských rozměrů, nebetyčné skalnaté vrcholy, které si často nezadají s těmi alpskými. Jsou jen opuštěnější, putuje se zde jaksi svobodněji. Hory oživují především jejich obyvatelé. Lidé z hor. Pro nás možná někdy idealizovaní, s těžko pochopitelným stylem života. Lidé nevědomky strážící paměť svých předků. Lidé často velmi přátelští, pohostinní.